Doradztwo zawodowe
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE KLASY ÓSMEJ
„Zanim podejmiesz decyzję …czyli na co zwrócić uwagę wybierając szkołę?”
Drogi ósmoklasisto przed Tobą ważna decyzja – wybór szkoły ponadpodstawowej!
Nie jest to zadanie łatwe. W kolejnej szkole spędzisz kolejne 3, 4 lub 5 lat. Zanim podejmiesz decyzję - przemyśl ją!
Jeśli nie jesteś pewien, wahasz się, jesteś niezdecydowany porozmawiaj o swoich wyborach i wątpliwościach z osobami, do których masz zaufanie, ze zdaniem których się liczysz. Zwróć się o pomoc do rodziców, to oni znają cię najlepiej. Możesz porozmawiać również z nauczycielem przedmiotu, wychowawcą, pedagogiem, doradcą zawodowym lub psychologiem. Pomocy możesz także szukać w Poradni psychologiczno– pedagogicznej.
Przyjrzyj się przede wszystkim sobie - To przecież Ty dysponujesz największą wiedzą na swój temat. Wiesz jakie masz zainteresowania, które przedmioty lubisz i nauka którego z nic przychodzi ci łatwo, jakie masz zdolności, umiejętności, stan zdrowia czy predyspozycje osobowościowe.
A może wiesz już, jaki zawód chciałbyś wykonywać Jeśli tak, zastanów się, która ze szkół przygotuje cię do jego wykonywania.
Zbierz informację na jego temat i dowiedz się, czy masz predyspozycje, aby go wykonywać (zob. artykuł „Co warto wiedzieć o zawodach”, odwiedź stronę https://mapakarier.org/ ). Przejrzyj ofertę szkół, które kształcą w zawodach, które Cie interesują. Ustal czy to będzie 4-letnie Technikum czy 3-letnia Szkoła Branżowa.
W przypadku, gdy nie masz sprecyzowanych zainteresowań i chcesz kontynuować naukę na studiach - masz do wyboru 4-letnie Liceum Ogólnokształcące. Wybierz profil, na którym chciałbyś się uczyć.
Zobacz poniższy schemat, który pokazuje jak może wyglądać twoja dalsza ścieżka edukacyjno-zawodowa. Zwróć uwagę, że żadna ze szkół nie zamyka ci drogi do dalszej nauki.
Szkola_praca_przyszlosc_Mapa_Karier-stro
Zdecyduj, jakich informacji potrzebujesz i gdzie je zdobędziesz. Odwiedź strony internetowe szkół - może pomóc ci w tym elektroniczny informator https://www.ko.rzeszow.pl/bazy/informator/sp/index.php.
Zrób listę szkół, które ewentualnie będziesz brał pod uwagę. Jeśli okaże się, że jest wiele placówek o tym samym kierunku lub profilu, wybierz wstępnie te, które Cię zainteresowały – zapytaj o opinie swoich starszych kolegów, którzy do nich chodzą lub je kończyli.
Przy wyborze placówki weź pod uwagę:
- jakie egzaminy trzeba zdać, aby tę szkołę ukończyć (dotyczy to: Technikum i Szkoły Branżowej),
- jakie przedmioty szkolne i zajęcia pozalekcyjne oferuje,
- jaka panuje tam atmosfera,
- jakie dodatkowe umiejętności i certyfikaty możesz zdobyć,
- czy nauka odbywa się na 1 czy 2 zmiany,
- jakich języków obcych możesz się uczyć,
- czy szkoła znajduje się w miejscu twojego zamieszkania,
- czy będziesz dojeżdżać lub mieszkać w internacie,
- jaka jest zdawalność matur oraz egzaminów zawodowych,
Przy każdej placówce rób notatki. Jeśli poznałeś wszystkie fakty, wybierz tę szkołę, która wydaje się najlepsza dla Ciebie!
Jaką ścieżkę wybrać po szkole podstawowej?
Dokonując wyboru musisz przeanalizować poniższą strukturę szkolnictwa w Polsce
Poniżej przedstawiam wykaz szkół z powiatu :
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
Strona www: https://lobrzozow.edupage.org
e-mail: lobrzozow@gmail.com
Telefon: 013 434 17 74
Zespół Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki
Strona www: https://zsbbrzozow.pl
e-mail: zsbbrzozow@wp.pl
Telefon: 013 434 18 51
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej
Strona www: https://zsebrzozow.edupage.org
e-mail: zsebrzoz@pro.onet.pl
Telefon: 013 434 17 82
Uczniowie interesowali się również szkołą w Miejscu Piastowym. Szczegóły doczytać można na stronie szkoły:
Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza
ul. ks. Markiewicza 25 b
38 - 430 Miejsce Piastowetelefon/fax:13 43 530 70 (sekretariat)
www:www.mzsp.pl
e-mail:sekretariat@mzsp.pl
Zapoznaj się z terminami rekrutacji i przestrzegaj ich!
Terminy ustalone są Przez Kuratoria Oświaty i są one jednakowe w wielu szkołach. Różnią się jedynie dodatkowymi terminami egzaminów np. językowych, sprawnościowych itp. Warunki rekrutacji również nieco się różnią, gdyż do szkół profilowych, branżowych wymagane są często badania lekarskie czy też zaświadczenie o zapewnieniu praktyk. Wiadomości te znajdują się na stronie wybranej przez Was szkoły w rekrutacji z czym należy się zaznajomić.
Poniżej przykładowo podany terminarz rekrutacji dla I LO w Brzozowie:
Terminarz rekrutacji 19 maja 2025 r. - 30 maja 2025 r. do godz. 15:00 - złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły do oddziału dwujęzycznego.
19 maja 2025 r. - 13 czerwca 2025 r. do godz. 15:00 - złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły do pozostałych oddziałów.
Dokumenty (podpisane przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) należy złożyć w sekretariacie szkoły w wersji papierowej.
13 czerwca 2025 r. - przeprowadzenie sprawdzianu kompetencji językowych dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do oddziału dwujęzycznego.
13 czerwca 2025 r. - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu kompetencji językowych.
27 czerwca 2025 r. - 7 lipca 2025 r. do godz. 15:00 - uzupełnienie wniosku o przyjecie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty - wersja papierowa złożona w sekretariacie szkoły.
15 lipca 2025 r. do godz. 12:00 - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanch do dalszej rekrutacji.
15 lipca 2025 r. - 18 lipca 2025 r. do godz. 14:00 - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do szkoły w postaci przedłożenia oryginałów świadecrwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
21 lipca 2025 r. do godz. 12:00 - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
Poniżej przedstawiony jest wykaz punktów możliwych do uzyskania w rekrutacji
O przyjęciu do poszczególnych typów szkół będzie decydować liczba punktów zdobytych według następujących zasad:
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno – kwalifikacyjnym maksymalnie – 200 pkt., w tym:
Za wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku w szkole podstawowej – 100 pkt.
Za oceny z j. polskiego i trzech wybranych przedmiotów oraz inne osiągnięcia - 100 pkt.
celujący 18 pkt.
bardzo dobry 17 pkt.
dobry 14 pkt.
dostateczny 8 pkt.
dopuszczający 2 pkt.
Za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej kandydat może uzyskać łącznie najwyżej 18 pkt., za:
- Ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem - 7 pkt.
- Ukończenie szkoły podstawowej z oceną z zachowania wzorową lub bardzo dobry - 5 pkt.
- Uzyskanie tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - 10 pkt.
- Uzyskanie tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 7 pkt.,
- Uzyskanie tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 5 pkt.,
- Uzyskanie wysokiego miejsca - nagrodzonego lub określonego zwycięskim tytułem w zawodach: wiedzy, artystycznych lub sportowych, organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół – 3 pkt.:
- I miejsce ( tytuł laureata): 3 pkt.
- II miejsce (tytuł finalisty): 2 pkt.
- III miejsce (wyróżnienie): 1 pkt.
- Stała aktywność na rzecz innych ludzi lub środowiska szkolnego – 3 pkt.
Do poszczególnych typów szkół przyjmowani są uczniowie na podstawie liczby punktów uzyskanych na egzaminie ósmoklasisty oraz dodatkowych punktów za oceny na świadectwie z poszczególnych przedmiotów: w zależności od kierunku
Przed Wami ważna decyzja. Nie będziecie jednak sami – w jej podjęciu wspieramy Was my nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny oraz najważniejsi- rodzice.
Przygotuj się do sprawdzianu ósmoklasisty. Zadbaj o oceny z przedmiotów, które będą przeliczane na punkty podczas rekrutacji.
Złóż podanie do wybranej przez siebie szkoły (możesz to zrobić w max. 3 placówkach - liczba profili jest dowolna).
Zapraszamy Cię również do odwiedzenia stron, na których znajdziesz m.in. wskazówki, jak zaplanować swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową, jak sprecyzować własne predyspozycje, informacje o szkołach ponadpodstawowych, filmy o zawodach.
https://doradztwo.ore.edu.pl/wybieram-zawod https://mapakarier.org/
https://www.ela.nauka.gov.pl/pl/infographics
http://www.zsbasznia.szkolna.net/pliki/plik/karatkarieryuczniakku-1477482908.pdf
DRODZY RODZICE
Bezpośrednio na Wasze adresy e-mail jak i adresy uczniów wysyłane będą wszelkie wiadomości dotyczące Waszych dzieci w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Proszę również śledzić stronę szkoły, gdzie znajdują się bieżące wiadomości.
W razie , niejasności, chęci rozmowy, pytania kierować można do nauczyciela doradztwa zawodowego- Ewa Wieczorek: ewa_wk@autograf.pl
Ewa Wieczorek
Powyższy dokument do pobranie w formacie pdf: