Szkołę Podstawową nr 2 w Przysietnicy zbudowali mieszkańcy wsi w 1935 roku. Na początku budynek pełnił dwie funkcje: w jednej jego części odbywały się lekcje a drugą przeznaczono na sklep i salę na zebrania wiejskie. W czasie okupacji nauka odbywała się nieregularnie, gdyż w 1941 budynek zamieniono na przejściowy obóz dla jeńców radzieckich. Po wojnie budynek szkolny dzięki staraniom Władysława Buczka i samych uczniów starannie wyremontowano. Niestety, dwukrotnie (1945 i 1975) placówka ulegała częściowemu spaleniu, ale, dzięki ofiarności i zaangażowaniu miejscowej ludności, szybko podnosiła się ze zgliszczy, by służyć dzieciom i młodzieży. W 1948 roku szkole dodano dwa pomieszczenia, a sklep i salę na zebrania przeniesiono w inne miejsca. Od tej pory obowiązkiem szkolnym zostały objęte wszystkie dzieci z górnej części wsi i uczyły się one w systemie szkoły siedmioklasowej. W latach sześćdziesiątych w wyniku reformy oświaty do nauki w szkole podstawowej dodano ósmą klasę i zmieniono podstawę programową. Wzrosła liczba nauczycieli i poziom ich wykształcenia (obowiązywał już wymóg wykształcenia wyższego). Liczni pedagodzy nie szczędzili sił, by „przed narodem nieść oświaty kaganiec”, co spotkało się z uznaniem ich zasług przez władze lokalne i państwowe.
Ważnym momentem w życiu społeczności szkolnej był rok 1993 kiedy to Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Brzozowie przygotował uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom Kedywu. Nauczyciele i młodzież wzięli udział w przygotowaniu tej uroczystości.
W tym samym roku 13 października został powołany komitet budowy nowej szkoły, gdyż stary, drewniany budynek nie nadawał się już do użytku. 31 lipca 1994 roku nastąpiła uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowaną szkolę a dwa lata później – 1 września 1996 roku nowoczesny, piękny i obszerny budynek oddano do użytku. W wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego wzięli udział ks. abp Józef Michalik w asyście proboszcza Zygmunta Trojnara i ks. Pawła Komborskiego, posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele MENiS, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, burmistrz gminy Brzozów i inni znamienici goście.
W 1997 roku szkoła wzbogaciła się o salę gimnastyczną wraz z pełnym zapleczem sanitarnym a 16 września 1997 roku nadano Szkole Podstawowej nr 2 w Przysietnicy imię Maciej Rataja.
Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym dzieci i młodzieży w szkole 25 października 2000 oddano do użytku nowoczesną i funkcjonalną pracownię internetową.
Pasmo sukcesów i powodzeń próbowało przerwać nieszczęście jakim była powódź, która nawiedziła wieś latem 2001 roku. Spowodowała ona znaczne uszkodzenie budynku szkoły, znajdujących się w niej sprzętów oraz zerwała most prowadzący na plac szkolny. Dzięki finansowemu wsparciu władz lokalnych oraz akcji „Telewidzowie – powodzianom” kolejny rok szkolny udało się rozpocząć w terminie, naprawiwszy wcześniej powstałe szkody. W ramach wdzięczności społeczność szkolna przygotowała uroczystość – koncert „Szkoła sponsorom”, który zachwycił licznie zgromadzonych gości ( w tym prezesa Telewizji Polskiej SA)
Na mocy kolejnej reformy oświaty w nowym budynku mieściły się szkoła podstawowa i gimnazjum, do którego uczęszczała młodzież z obu obwodów szkolnych. 6 stycznia 2009 roku społeczność lokalna zadecydowała i podczas uroczystości ogłosiła, że patronem gimnazjum będzie były proboszcz wsi nieżyjący już ks. Paweł Komborski. Sztandar ufundowała Rada Rodziców, a jego poświecenia dokonał abp Józef Michalik.
Rok później 6 stycznia 2010 roku szkoła obchodziła pierwszą rocznicę poświęcenia sztandaru oraz 75 rocznicę założenia. 1 czerwca 2011 roku uroczyście otwarto nowo powstałe przy Zespole Szkół w Przysietnicy boisko wielofunkcyjne, a 1 lipca tego samego roku w brzozowskim ratuszu nadano szkole złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
W naszej placówce oświatowej wspaniale i hucznie obchodzono uroczystości związane z patronami: 11 stycznia 2013 w związku ze 100-leciem urodzin patrona gimnazjum ks. Pawła Komborskiego, a 19 lutego 2014 upamiętniono 130. rocznicę urodzin patrona szkoły podstawowej – Macieja Rataja.
Kolejna gminna inauguracja roku szkolnego odbyła się 1 września 2016 roku w 20. rocznicę wybudowania nowego budynku szkolnego.
Nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą przez wszystkie lata nauki i pracy bardzo mocno angażowali się w życie lokalnej społeczności. Współpracowali z różnymi organizacjami i instytucjami, rozwijali dziecięce pasje i zainteresowania, przygotowywali uczniów do wielu konkursów, olimpiad i zawodów. Praca ta zaowocowała przyznaniem 7 czerwca 2017 roku Gimnazjum nr 2 w Przysietnicy certyfikatu - Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom.
W tym samym roku 11 października oddano do użytku kolorowy, funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Dwa lata później 1 września 2019 roku społeczność szkolna zadecydowała o zmianie patrona Szkoły Podstawowej nr 2. Po wygaszeniu gimnazjum patronem szkoły został ks. Paweł Komborski. 20 lutego 2020 roku w czasie pięknej uroczystości decyzję tę ogłoszono oficjalnie. Ważną datą jest także dzień 14 października 2021 roku kiedy to w 25. rocznicę oddania do użytku nowego budynku szkolnego wdzięczni swym opiekunom, przyjaciołom, sponsorom i mecenasom uczniowie, ich rodzice i pedagodzy w czasie wspaniałej uroczystości odsłonili tablicę pamiątkową.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Pawła Komborskiego od początku stawia sobie ważne cele i je realizuje. Jest wierna słowom wybitnego pedagoga Janusza Korczaka:
„ Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła […] – ona najgłośniej wołać winna o prawa człowieka, piętnować najśmielej i najbezwzględniej to, co jest w życiu zabagnionego”