Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
„Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych”.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykało samych życzliwych ludzi. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Czytanie książek jest jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
W dzisiejszych czasach książka nie ma łatwego życia. Musi konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi i wieloma innymi źródłami rozrywki. Mimo to czytanie książek nadal ma szerokie grono zwolenników - przecież czytanie ma tyle zalet!
W dzisiejszym świecie ludzie żyją w ciągłym pośpiechu, warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Czytanie rozwija, uczy koncentracji i pobudza naszą fantazję.
BIEGŁOŚĆ W CZYTANIU CZYNI DZIECKO ZDOLNYM
DO DALSZEGO KSZTAŁCENIA.
Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka - emocjonalne i intelektualne. Istnieje wiele przyczyn tego, że dzieci nie chcą czytać książek, m.in. brak nawyku czytania.
CODZIENNIE CZYTAJCIE DZIECIOM GŁOŚNO
PRZEZ 20 MINUT!
• Czytanie książek jest jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
• Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem.
• W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.
Oto siedem najważniejszych zalet czytania wpływających na rozwój osobowości dzieci:
- Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.
- Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość światai pomaga mu zrozumieć siebie i innych.
- Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć i koncentrację.
- Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka.
- Książki kształtują pozytywny obraz siebie.
- Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.
- Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
• buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
• zapewnia emocjonalny rozwój dziecka; rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
• uczy myślenia, poprawia koncentrację;
• wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
• poszerza wiedzę ogólną;
• ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
• uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
• zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
• chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
• kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Po co nam czytanie?
Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu zdobywamy i uzupełniamy wiadomości. Podstawowa umiejętność współczesnego człowieka to umiejętność uczenia się (nauka trwa przez całe życie).
Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:
Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.
Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.
Książka jest naszym towarzyszem w samotności.
Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek.
Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.