• Procedura podwyższania rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych  oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania w trakcie kształcenia na odległość

w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. Pawła Komborskiego w Przysietnicy.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481 ze zm.),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 843 ze zm.),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 373).

Warunki i tryb podwyższania oceny przewidywanej z zajęć edukacyjnych

Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału   zobowiązani są do poinformowania ucznia i jego rodziców przez dziennik elektroniczny o:

1. przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych,
            2. przewidywanej ocenie klasyfikacyjnej z zachowania.
          1. O podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych może ubiegać się uczeń, który:
            1. systematycznie uczestniczył w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych,
            2. nieobecności na tych zajęciach są w większości usprawiedliwione,
            3. systematycznie wykonywał zadania zlecone przez nauczyciela,
            4. przystępował do sprawdzianów.
          2. W celu podwyższenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej, w ciągu 2 dni od poinformowania o ocenach przewidywanych, uczeń lub jego rodzice składają, za pomocą wiadomości wysłanej przez dziennik elektroniczny, wniosek do nauczyciela przedmiotu o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych (maksimum o jeden stopień).
          3. Nauczyciel po otrzymaniu wniosku, sprawdza czy uczeń spełnia warunki umożliwiające podwyższanie oceny i kolejnego dnia roboczego udziela uczniowi odpowiedzi odmownej lub proponuje termin wykonania zadań umożliwiających podwyższenie oceny.
          4. Uczeń (lub jego rodzice), który otrzymał odmowę, ma prawo tego samego dnia zwrócić się z prośbą o umożliwienie podwyższania oceny – do dyrektora szkoły, który ma obowiązek rozpoznać sprawę w ciągu dwóch dni roboczych.
          5. Procedura podwyższania oceny musi się zakończyć co najmniej jeden dzień roboczy przed terminem wystawiania ocen rocznych lub końcowych.
          6. Dokumentację związaną z procedurą przechowuje nauczyciel do zakończenia roku szkolnego.

Warunki i tryb podwyższania oceny przewidywanej z zachowania

1. Uczeń lub jego rodzice mają możliwość ubiegania się o uzyskanie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania.
          2. O podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej może ubiegać się uczeń, który:
          1. systematycznie uczestniczył w obowiązkowych zajęciach edukacyjnychw tym również w zajęciach on-line,
          2. nieobecności systematycznie usprawiedliwiał,
          3. swoim zachowaniem nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych,
          4. nie został ukarany karami statutowymi.
          1. Uczeń lub jego rodzice zgłaszają do wychowawcy, nie później niż 2 dni po poinformowaniu o ocenie przewidywanej, zamiar uzyskania oceny wyższej od przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania.
          2. Uczeń lub jego rodzice przedstawiają wychowawcy informacje, które w znaczący sposób, zgodnie z kryteriami oceniania zachowania określonymi w statucie szkoły, mogą wpływać na zmianę oceny przewidywanej.
          3. Wychowawca ponownie analizuje zebrane informacje o zachowaniu ucznia i utrzymuje, bądź ustala wyższą niż przewidywana roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
          5. Procedura podwyższania musi się zakończyć co najmniej jeden dzień roboczy przed terminem wystawiania ocen rocznych lub końcowych.