• Pasowanie na Czytelnika

          • W dniu 18 maja 2022 r.  odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników biblioteki szkolnej. Był to dzień na który uczniowie czekali z utęsknieniem. W dniu poprzedzającym pasowanie dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, na której zapoznały się z informacjami na temat regulaminu wypożyczania książek, zasad postepowania z książkami oraz zasad zachowania w bibliotece. Celem spotkania było: rozbudzanie chęci sięgania po książkę, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, rozwijanie szacunku do książki, kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece. W dniu pasowania na czytelnika przebrane za różne postacie z bajek dzieci klasy I wraz z wychowawczynią p. Jadwigą Ścibor odwiedziły bibliotekę. Podczas wizyty w bibliotece uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz mieli okazję wykazać się swoją wiedzą jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki związane z książką, biblioteką oraz postaciami bohaterów baśni i bajek. Uczestniczyli również w zabawie, w której na podstawie obrazków lub fragmentu utworu mieli odgadnąć tytuły bajek.

            Po takim wprowadzeniu, pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Na zakończenie uroczystości mali Czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książki oraz samodzielnie wybierali i wypożyczali książki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

            Na koniec dzieci przekazały do biblioteki szkolnej książkę pt. „Atlas zwierząt”.  Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać.

          • TURNIEJ BRD

          • 10 maja 2022 r. w Nozdrzcu odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego; propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego; kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu; popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu; inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Wszyscy zawodnicy wykazali się znakomitymi wiadomościami z zakresu wiedzy ogólnej związanej z przepisami ruchu drogowego oraz umiejętnościami praktycznymi na torze przeszkód i w pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowali: Nikola Pietryka, Rozalia Zubel, Kacper Gaździk, Piotr Rachwał - w grupie wiekowej 10-12 lat; oraz Kacper Szczepek, Dawid Dobosz, Marcin Szczepek – w grupie wiekowej powyżej 12 lat. Obie drużyny zajęły II miejsce. Uczniów do zawodów przygotowywała Magdalena Dąbrowska-Rzepka.

            Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy.

          • Konkurs na najlepsze ciasto

          • W związku z festynem „Łączymy Pokolenia” ogłaszamy konkurs na najlepsze ciasto.

             

            Regulamin konkursu:

            1. Uczestnik konkursu przygotowuje ciasto i w dniu festynu do godz. 14.00 dostarcza do szkoły. Ciasto zostanie sprzedane, a zysk przeznaczony będzie na renowację boiska trawiastego.

            2. Ciasto ocenia komisja konkursowa.

            3. Nagrody w konkursie funduje dyrektor szkoły.

            4. Uczestnictwo w konkursie należy zgłosić pod numer tel. 134349410 do dnia 15.06.2022 r.

             

            Każde ciasto zostanie dostrzeżone przez
            członków komisji.

          • Droga do celu

          • Uczniowie klasy piątej, poznając losy bohaterów lektury Czarnoksiężnik z Krainy Oz, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy łatwo jest osiągnąć obrany sobie w życiu cel.

            Po przeanalizowaniu losów bohaterów wspólnie doszli do wniosku, że droga do celu nigdy nie jest prosta. Zauważyli, że trzeba się bardzo natrudzić, by ją przemierzyć. Aby zobrazować zmagania Dorotki i jej towarzyszy uczniowie, pracując w grupach, wykonali prace plastyczne w formie przestrzennej obrazujące kolejne przeszkody, które musieli pokonać bohaterowie, by otrzymać rozum, serce, odwagę i wrócić do Kansas.

            Oto rezultaty ich pracy.

          • Przedszkolaki poznają łąkę

          • W minionym tygodniu w oddziale przedszkolnym realizowane były tematy związane z łąką. Dzieci poznały rośliny i zwierzęta, które można tam spotkać. Dowiedziały się wiele na temat pszczół. Miały okazje przymierzyć kapelusz pszczelarski i zobaczyć przyrządy niezbędne w pracy pszczelarza. Przedszkolaki obejrzały kolekcje owadów i pająków należącą do jednego z kolegów z grupy, który bardzo się nimi interesuje. Na podsumowanie tygodnia dzieci z własnoręcznie wykonanymi lornetkami wybrały się na spacer, by obserwować poznane rośliny i zwierzęta.

        • Projekt logopedyczny – czas zacząć!
          • Projekt logopedyczny – czas zacząć!

          • W ostatnich tygodniach w naszej szkole został zorganizowany projekt logopedyczny przeprowadzony przez p. Sabinę Dytko – Gerlach.

            Program grupowych zajęć́ logopedycznych skierowany był do dzieci klas I – III i stanowił formę̨ profilaktyki logopedycznej. Realizowany został w postaci zajęć w poszczególnych grupach w formie ćwiczeń́ i zabaw z wykorzystaniem wierszy Jana Brzechwy.

            Klasa I – "Konik polny i boża krówka"– zabawy logopedyczne na podstawie wiersza J. Brzechwy.

            Klasa II – „Szpak i sowa” – zabawy logopedyczne na podstawie wiersza J. Brzechwy.

            Klasa III - „Chrząszcz” – zabawy logopedyczne na podstawie wiersza J. Brzechwy.

            Głównym celem projektu było:

            • Zapoznanie dzieci z wybranymi wierszami Jana Brzechwy;
            • Popularyzacja utworów dla dzieci polskiego poety;
            • Usprawnianie motoryki artykulacyjnej;
            • Kształtowanie prawidłowego toru oddechowego;
            • Kształtowanie i wzbogacanie słownictwa dziecka;
            • Rozwijanie umiejętności wyrażania swoich uczuć i nastrojów.

            Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach logopedycznych i logorytmicznych. Nie tylko poznali wiersze wielkiego polskiego poety Jana Brzechwy, ale również zwrócili uwagę jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia artykulacyjne czy jak gospodarować oddechem w czasie prezentacji wiersza. Podczas zajęć stosowano ciekawe zabawy i ćwiczenia logopedyczne.

          • Gratulacje dla Sabriny

          • 6 maja w Szkole Podstawowej im. prof. Waleriana Pańki w Turzym Polu odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowały w tym konkursie: Gabriela Jajko z klasy IV oraz Sabrina Mechtoub z klasy VIII b.

            Miło nam poinformować, że Sabrina, recytując wiersz Wisławy Szymborskiej „Nienawiść”, oczarowała swoim występem wszystkich i otrzymała  tytuł Mistrza Recytacji w kategorii klas VI-VIII. Gabrysia również pięknie wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy „Sum” i otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową.

            Serdecznie gratulujemy uczestniczkom konkursu i dziękujemy, że tak godnie reprezentowały naszą szkołę na tym konkursie.

        • Dożywianie - maj
          • Dożywianie - maj

          • Informujemy, że koszt dożywiania za miesiąc maj wynosi:

            • oddziały przedszkolne i klasy 1 - 8 - 51 zł.

            Prosimy o wpłacanie pieniędzy w danym miesiącu.

            Opłatę za dożywianie należy wpłacić na konto Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy:18 1020 2980 0000 2502 0091 2550

            W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko ucznia, klasę i miesiąc, za który wpłacane są pieniądze oraz dopisek Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy.

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 29 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Przypomnieli oni o najważniejszych wydarzeniach historycznych związanych z uchwaleniem przez Sejm Wielki pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Podkreślili także, jak istotne jest jej dziedzictwo zwłaszcza w obliczu ciągle pojawiających się zagrożeń dla wolności. 

          • Wyjazd do FlyParku

          • 25 kwietnia uczniowie klas IV - VI udali się do FlyParku w Rzeszowie. Wyjazd miał na celu zintegrowanie grypy poprzez wspólną zabawę oraz aktywne spędzenie czasu.

            Po profesjonalnej rozgrzewce, pod okiem instruktora uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, poduszki powietrznej oraz basenów z gąbkami połączonych z mega atrakcjami takimi jak: ścianka wspinaczkowa, równoważnia, tor przeszkód.

            Dwugodzinne akrobacje uświadomiły dzieciom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe zajęcia sportowe.  

          • Konkurs plastyczny „Wielkanocne jajko”

          • Dnia 13 kwietnia 2022r. odbyło sie rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Wielkanocne jajko”. Celem konkursu było podtrzymanie zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych, propagowanie i promowanie działań plastycznych w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych, rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci i wrażliwości estetycznej.

            W konkursie wzięło udział 58 uczniów - wszystkie prace były ciekawe, bardzo pomysłowe i estetycznie wykonane.  Autorzy włożyli dużo trudu i wysiłku w ich wykonanie. Spośród złożonych prac przyznano trzy pierwsze miejsca. Otrzymały je: Rozalia Szczepek kl. 0A, Nikola Drobot kl. 1 oraz Klaudia Rzepka kl. 3. Wyróżniono także prace: Nikoli Gerlach, Mikołaja Grabonia, Marcela Szczepka, Leny Boroń, Franciszka Owsianego, Maksymiliana Rzepki, Zuzanny Wawrzyńskiej, Artura Władyki, Neli Baran, Kacpra Szałajko, Jakuba Boronia, Nikoli Gwizdały, Alana Wolanina, Nikoli Jajko, Leny Rzepki, Weroniki Biedy. Zwycięzcom oraz osobom wyróżnionym w konkursie pani dyr. Wiesława Szarek wręczyła pamiątkowe dyplomy i drobne prezenty, a wszystkim pozostałym uczestnikom słodkie jajeczko.
            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.


                                                                                                             Organizatorzy:
                                                                               p. Łucja Buczek i p. Magdalena Dąbrowska-Rzepka

        • „Pokaż mi swój świat”
          • „Pokaż mi swój świat”

          • Kwiecień jest miesiącem poszerzania świadomości wśród społeczeństwa na temat autyzmu. Dzieci i dorośli ze spektrum są obecni w naszym otoczeniu. Prawie każdy z nas ma coraz częstszą okazję, aby ich poznać. 

            W związku z tym w naszej szkole w dniu 04.04.2022 roku  w oddziale przedszkolnym pani Marta przeprowadziła zajęcia integracyjne dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu, by każdy mógł zrozumieć i lepiej je poznać. Głównym celem zajęć było rozbudzanie tolerancji wobec rówieśników i poznawanie problemów funkcjonowania społecznego osób ze spektrum autyzmu.

            Wspólne powitanie wszystkich na zajęciach rozpoczęło się od ,,Iskierki przyjaźni” i zwrócenia uwagi na kolorystykę ubioru dzieci w tym szczególnym dniu. Bardzo duże zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziło ,,Pudełko sensoryczne” wypełnione zabawkami sensorycznymi, które są wykorzystywane w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.

            Przedszkolaki poprzez pogadankę, zabawy sensoryczne i wspólną zabawę z książką do komunikacji wtajemniczone zostały w funkcjonujący świat dzieci autystycznych, które inaczej reagują i odbierają bodźce zewnętrzne z otaczającego je świata.

            Spacer po drodze sensorycznej i krążkach złożonych z różnych faktur wprawił dzieci w doznania pozytywnych wrażeń sensorycznych.

            Następnie dzieci na znak solidarności i tolerancji z tymi osobami wykonały prace plastyczne, na których znajdowały się niebieskie motyle będące symbolem autyzmu.

            Na koniec zajęć przedszkolaki obejrzały film pt. ,,Autyzm”, który stanowił część podsumowującą zajęć integracyjnych w przedszkolu.

        • Dożywianie - kwiecień
          • Dożywianie - kwiecień

          • Informujemy, że koszt dożywiania za miesiąc kwiecień wynosi:

            • oddziały przedszkolne - 60 zł;
            • klasy 1 - 8 - 51 zł;

            Prosimy o wpłacanie pieniędzy w danym miesiącu.

            Opłatę za dożywianie należy wpłacić na konto Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy:18 1020 2980 0000 2502 0091 2550

            W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko ucznia, klasę i miesiąc, za który wpłacane są pieniądze oraz dopisek Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy.

          • Powitanie wiosny

          • Dnia 21 marca świętowaliśmy w naszej szkole powitanie wiosny. Było wesoło i kolorowo, każda klasa przygotowała  tematyczne przebrania, startując w konkursie międzyklasowym. Dodatkową atrakcją dla uczniów był zainicjowany przez nich, dzień bez plecaka. Podręczniki  zeszyty i przybory szkolne przynosili w dowolny sposób. Inwencja dzieci była oryginalna , pojawiły się wózki, walizki, koszyki itp. Kolejnymi atrakcjami były:

            1.

            Obchody  światowego dnia solidarności z osobami z  zespołem Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenia świadomości oraz promowanie praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Tak też uczniowie naszej szkoły solidaryzując się z koleżanką Emilką i innymi osobami z tą dysfunkcją ubrali symbolicznie kolorowe skarpety nie do pary, na wzór dodatkowego chromosom, bez pary, występującego właśnie u osób zespołem Downa. Młodzież szkolna poprzez śpiew i plasy czynnie propagowała ideę święta, spontanicznie otaczając opieką i troską naszą uczennicę.

            2.

            Część artystyczna pt. Sąd nad smartfonem, wykonana przez uczniów klasy czwartej. Celem przedstawienia było uzmysłowienie młodzieży szkolnej jakie negatywne wpływy ma niewłaściwe korzystanie i nadużywanie telefonów komórkowych.  Coraz częstsze uzależnienie od smartfonów występuje wśród młodzieży w wieku szkolnym.  Treści programu szczegółowo pozwoliły przedstawić szkodliwość fonoholizmu i zaoferować zdrowe formy spedzania czasu wolnego.

            3.

            Przedstawienie „Żyj zdrowo” w ramach realizacji „Programu dla szkół” - owoce, warzywa i nabiał w diecie- w wykonaniu  uczniów klasy piątej. Młodzież  w ciekawy i obrazowy sposób zaprezentowała zasady zdrowego stylu życia  i odżywiania. Uczniowie poznali wartości zdrowotne płynące ze spożywania owoców, warzyw, jogurtów, produktów zbożowych i innych. Poznali również gamę produktów jakich należy unikać, by cieszyć się dobrym zdrowiem  sprawnością i pogodą ducha. Przedstawione scenki rodzajowe utwierdziły obecnych w przekonaniu , że racjonalne odżywianie jest drogą do zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej.

            4.

            Na zakończenie świętowania wiosny odbył się mecz w piłkę siatkową, rozegrany między uczniami i nauczycielami.  

          • Spotkanie z policjantem

          • Dnia 7 marca 2022 roku  odbyło się spotkanie z policjantem Panem Kazimierzem Barańskim, który w ramach współpracy z fundacją LIBERTATEM poprowadził wśród uczniów, zajęcia dydaktyczne z projektu „Bądź widoczny na drodze - noś odblaski”. Uczniowie na podstawie  zaprezentowanego filmu oraz ćwiczeń praktycznych na symulatorach, poszerzyli świadomość na temat, bezpieczeństwa pieszych i zmechanizowanych,  widoczności  na drodze i istniejących zagrożeniach. Uczniowie z ciekawością poznawali przekazywane treści.

            https://www.facebook.com/390320034723199/videos/3229346024054036

          • Z wizytą w Tajemniczym ogrodzie

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy piątej wybrali się na wędrówkę do Tajemniczego ogrodu 

            Na początku przyozdobili oni drzwi wejściowe do klasy pięknymi kwiatami, aby przypominały one furtkę do ogrodu. Na furtce przysiadł również gil i zawisł klucz, bez których wejście do tego magicznego miejsca nie byłoby możliwe.  

            Następnie, aby lepiej poznać losy bohaterów i zgłębić problematykę powieści F. H. Burnett, uczniowie wzięli udział w rozgrywce klasowej  Obudźmy nasz ogród, która składała się z dwóch części. Pierwsza z nich była to gra planszowa Szukamy klucza, a jej celem było sprawdzenie znajomości treści lektury. W drugiej części rozgrywki, zatytułowanej Budzimy ogród, grupy rywalizowały ze sobą, rozwiązując zadania poszerzające zakres słownictwa, rozwijające umiejętności językowe i sprawdzające znajomość ortografii. Za każde poprawnie wykonane zadanie uczestnicy gry zdobywali punkty – kwiaty i w taki sposób upiększali swoje ogrody. 

            Ponadto na jednej z lekcji uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: Jakim ogrodem jestem ja? Odpowiedzi, których udzielali, prezentowali w formie plastycznej. W taki właśnie sposób powstały piękne ilustracje ukazujące ogrody, w których kwiaty były zaletami, a chwasty wadami.  

            Na ostatniej lekcji chętni uczniowie zaprezentowali przygotowane w ramach dodatkowej pracy domowej piękne prezentacje multimedialne Ogród dawniej i dziś. 

            Wędrówka po Tajemniczym ogrodzie dostarczyła uczniom wielu emocji. Dzięki niej poznali oni także wiele życiowych prawd i wspólnie doszli do wniosku, że życie to raj, do którego klucze znajdują się w naszych rękach. 

          • Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

          • 8 marca Dzień Kobiet

            W tym szczególnym dniu wszyscy Panowie, Ci najmłodsi i Ci dojrzali, podczas uroczystego apelu obdarowali wszystkie  Kobiety, Te pracujące i Te uczące się, serdecznymi życzeniami:

            Zdrowia, pomyślności
            i samych pięknych dni w życiu.
            Radości z małych spraw,
            które cieszą na co dzień.
            Dużo szczęścia i spełnienia marzeń
            oraz uśmiechu,
            który rozpromieniał będzie Wasze twarze,
            byście zawsze czuły się kochane i doceniane.

            Przygotowali oni również różne zabawy, przedstawienia, piosenki, niespodzianki i pyszny poczęstunek.

            10 marca Dzień Mężczyzn

            Drodzy Panowie,
            z okazji Waszego święta
            życzymy Wam:
            radości każdego dnia,
            satysfakcji z osiąganych celów,
            dobrego humoru, przyjaźni,
            nowych rozwijających wyzwań
            i spełnienia najskrytszych marzeń!
            ​​​​​​​

            Takie życzenia popłynęły z serc wszystkich Kobiet do Najwspanialszych Panów.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Pawła Komborskiego w Przysietnicy
      • 134349410 Telefony wewnętrzne: sekretariat: 31 pokój nauczycieli: 35 świetlica: 34 portiernia: 32 pedagog: 22
      • Przysietnica 514 36-200 Brzozów 36-200 Brzozów Poland
    • Logowanie