• I miejsce dla dziewcząt w XIX Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

          • Dnia 23 kwietnia w Brzozowie odbyły się mistrzostwa w udzielaniu pierwszej pomocy PCK. W rywalizacji uczestniczyły zespoły szkół średnich i podstawowych.  Zawodnicy prezentowali udzielanie pierwszej pomocy na trzech symulowanych stacjach urazowych, gdzie podejmowali  czynności ratujące życie i zdrowie, między innymi podczas wypadku samochodowego, oparzenia, zakrztuszenia czy przywrócenia czynności życiowych u osoby dorosłej, nastoletniej i niemowlęcia. Zadaniem do pokonania było  również  napisanie testu z zakresu pierwszej pomocy, historii powstania PCK, a także międzynarodowego prawa humanitarnego. Dziewczęta z naszej szkoły były bezkonkurencyjne w kategorii szkół podstawowych - wywalczyły I miejsce, II miejsce uzyskały uczennice z SP nr 1 w Przysietnicy i III miejsce uczennice z SP Brzozów. Zawody przebiegały w zdrowej i serdecznej atmosferze . Działania na stacjach były  dużym wyzwaniem, ale i kolejną lekcją bogatą w kształtowanie nowych doświadczeń. Rozbudziły chęć niesienia pomocy w ratowaniu życia i zdrowia człowieka, zachęciły do kontynuowania działalności w PCK.

          • Igrzyska Dzieci w biegach przełajowych

          • 9 kwietnia 2024 roku na brzozowskim stadionie uczeń klasy 6 – Norbert Rachwał reprezentował szkołę w indywidualnych biegach przełajowych na dystansie 800m. W tych zawodach na szczeblu powiatowym uzyskał II miejsce, awansując do etapu rejonowego. Odbył się on 11.04.2024 roku w Ustianowej. Norbert uzyskał tam 15 miejsce, rywalizując z blisko 40 osobową grupą rówieśników ze szkół podstawowych. Pokonanie tej urozmaiconej trasy było wyzwaniem. Zawodnicy zmagali się z nierównościami, stromym podbiegiem  , śliską i mokrą nawierzchnia w terenie leśnym. Życzymy by ten bieg był dla Norberta  „iskrą” do sukcesów w biegach lekkoatletycznych. 

          • Etap powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia

          • W dniu 26.05.2024r. w naszej szkole odbył się II etap Powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia w ramach programu ,,Trzymaj Formę”. Udział w konkursie wzięło troje uczniów, którzy zakwalifikowali się po etapie szkolnym do etapu powiatowego. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy VII – Rozalia Zubel i Piotr Rachwał. Uczestnikom gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

          • Lekcja muzyczna z YAMAHĄ

          • W środę odbyła się kolejna audycja muzyczna prowadzona przez Szkołę Muzyczną YAMAHA z Rzeszowa. Tym razem uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z instrumentami dętymi blaszanymi.  Prowadzący w lekki i zabawny sposób wprowadzili wszystkich zebranych na sali gimnastycznej w świat melodii granych na tych instrumentach. W trakcie spotkania dzieci miały możliwość poznania budowy i brzmienia różnych rodzajów trąbek: wentylowej, skrzydłowej, poiccolo, kibica, arabskiej i rogu myśliwskiego. Jak zwykle wszyscy miło spędzili czas i świetnie się bawili.

          • „Zrób to ze mną Mamo – Tato - zabawka w recyklingu”

          • W naszej szkole zorganizowany został konkurs ekologiczny pod hasłem: „Zrób to ze mną Mamo – Tato - zabawka w recyklingu”. Skierowany był on do dzieci z oddziałów przedszkolnych, oraz z klas 1-3.  Przedszkolaki i uczniowie przy pomocy rodziców wykonali bardzo pomysłowe zabawki, które można było podziwiać na wystawie, która znajdowała się na dolnym korytarzu. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Były to między innymi: domki dla lalek, zamki, zwierzęta, pojazdy i wiele innych ciekawych zabawek. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas części artystycznej z okazji Dnia Ziemi. 

            W kategorii oddziałów przedszkolnych poszczególne miejsca zajęli:

            I Rozalia Szczepek

            II Jakub Szczepek

            III Ewa Więcek

               W klasach 1-3 pierwsze trzy miejsca zdobyli :

            I Nikola Gerlach

            II Bartłomiej Data

            III Olaf Kaszowski

            Ponieważ wszystkie prace były bardzo piękne i na swój sposób wyjątkowe pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia. Wszystkie dzieci nagrodzone zostały dyplomem i drobnym upominkiem, które wręczone zostały przez panią dyrektor Wiesławę Szarek, oraz organizatora konkursu  panią Łucję Glazer.  Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za dofinansowanie nagród.

          • Spektakl profilaktyczny „Hejter”

          • 23 kwietnia uczniowie z klasy szóstej, siódmej i ósmej obejrzeli w brzozowskim kinie spektakl profilaktyczny pt. Hejter w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

            Uczniowie mieli okazję zobaczyć historię młodego człowieka –hejtera. Gerard, aby piąć się po szczeblach kariery zawodowej, dokonuje kradzieży tożsamości współpracowników, wyraża na ich temat opinie pełne nienawiści, obraża, tworzy nieprawdziwe konta internetowe, kreuje wydarzenia, które nie miały miejsca. Z biegiem czasu staje się „w sieci” coraz bardziej agresywny i zawzięty – co doprowadza zarówno do destrukcji życia jego ofiar, jak i do autodestrukcji.

                  Po spektaklu odbyła się prelekcja pt. Ogarnąć hejt na temat zagrożeń płynących z Internetu i metod zwalczania ich. Uczniowie dowiedzieli się, jak uchronić się przed hejtem i jak na niego reagować. Ponadto uzyskali informację, gdzie mogą otrzymać bezpłatną pomoc, jeśli zjawisko cyberprzemocy i hejtu dotknie ich bezpośrednio.

          • Promujemy zdrowy styl życia wśród młodzieży

          • Szkolna edukacja zdrowotna jest priorytetem zdrowia publicznego. W naszej szkole wdrażanie zasad zdrowotnych odbywa się na wiele sposobów. Promowanie zdrowego stylu życia opartego na rzetelnej wiedzy uczniów należy do obowiązków każdego nauczyciela. W dniu 17.04 podczas lekcji wychowawczej uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w spotkaniu na którym pani A. Mazur - nauczyciel przyrody i biologii zaprezentowała zasady racjonalnego i higienicznego żywienia w kontekście zaspokajania naturalnych potrzeb organizmu. Omówiła piramidę zdrowia na podstawie wykonanego modelu przez uczniów klasy VII. Uzmysłowiła uczniom, że nie leczenie lecz profilaktyka jest najlepszym sposobem na poprawę zdrowotności społeczeństwa. Pani D. Borula – pedagog szkolna uzupełniła prezentację omówieniem szkód zdrowotnych jakie niesie uzależnienie od telefonów komórkowych i przeglądania sieci internetowej. Uczniowie zaprezentowali plakaty, które wykonali pod kierunkiem wychowawców, uświadamiające korzyści i szkody wynikające z uzależnień behawioralnych. Zachecali w nich do ,,włączenia myślenia” i zachowania zdrowego rozsądku podczas korzystania z telefonów. Teoretyczne przygotowanie uczniów oraz kształtowanie nawyków higienicznych należą do najważniejszych oddziaływań wychowawczych szkoły. Wyjątkowo istotne jest ukazanie uczniom realnych możliwości ograniczenia zagrożeń.

          • WYJAZD DO KINA W BRZOZOWIE

          • Jeden świat jest wokół nas,
            każda jego część ma sens,
            drzewo, ptak, ryba, ssak
            wszystko to jeden świat.

            W dniu 10.04.2024 r. grupa przedszkolaków z oddziału „Smerfów” oraz uczniowie klas I – III udali się wraz z opiekunami do Brzozowskiego Domu Kultury, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”. Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa przedstawił w barwny i ciekawy sposób, z wielkim poczuciem humoru, przygodę indiańskiej księżniczki o dobrym sercu – Pocahontas.
            Główna bohaterka oczarowała wszystkie dzieci wdziękiem, dobrocią, ciekawością świata, pięknie wykonywanym śpiewem i tańcem. Pomysłowa scenografia, a przede wszystkim dobra gra aktorów spowodowały, że uczniowie z zaciekawieniem oglądali spektakl.

            Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów, z wielkim entuzjazmem reagowały na to, co dzieje się na scenie, klaszcząc  oraz  włączając się w dialogi z aktorami.

            Widownia po raz kolejny  przekonała się, że dobroć, uczciwość i odwaga pomagają zwyciężyć zło, osiągnąć szczęście, miłość i pokój.

          • Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu

          • Kwiecień jest miesiącem świadomości na temat autyzmu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na znak jedności i solidarności  z osobami ze spektrum autyzmu w naszej szkole przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W klasach zostały przeprowadzone pogadanki, które dotyczyły zwiększenia świadomości i wiedzy uczniów naszej szkoły oraz uwrażliwienie ich na problemy z jakimi borykają się osoby z autyzmem. Ponadto najważniejsze informacje dotyczące zagadnień autystycznych wyeksponowano na tablicy informacyjnej na korytarzu. W miesiącu kwietniu zachęcamy wszystkich do akcji ,,Bądź solidarny z osobami autystycznymi, ubierz się na niebiesko”.

        • Dożywianie - kwiecień
          • Dożywianie - kwiecień

          • Informujemy, że koszt dożywiania za miesiąc kwiecień wynosi: 100 zł.

            Opłatę za dożywianie należy wpłacić na konto Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy: 18 1020 2980 0000 2502 0091 2550

            W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko ucznia, klasę i miesiąc, za który wpłacane są pieniądze oraz dopisek Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy.

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Nasza szkoła bierze udział w Programie dla Szkół pod egidą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. „Owoce i warzywa w  szkole”. Celem programu jest propagowanie wśród uczniów zasad zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem roli owoców i warzyw w codziennym jadłospisie. Przez cały rok szkolny uczniowie otrzymują porcje świeżych owoców i warzyw oraz soki warzywno-owocowe i produkty mleczne. Ponadto nauczyciele klas I-III prowadzą zajęcia na temat zdrowego odżywiania, odwiedzają miejsca związane z produkowaniem i sprzedażą żywności np. piekarnie, przeprowadzają pogadanki, spotkania z osobami zawodowo zajmującymi się zdrowiem, biorą udział w wycieczkach do gospodarstw rolnych i sadów. Ponadto od wielu lat szkoła realizuje program profilaktyczny ,,Trzymaj formę”, który propaguje zasady zdrowego odżywiania oraz aktywność fizyczną.

            W ramach I dnia wiosny nasi uczniowie wzięli udział w podsumowaniu realizacji tych programów. W klasach I-III uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawczyń wykonali zdrowe przekąski: kl. I sok z marchwi i owoców, kl. II kolorowe, wiosenne kanapki, klasa III owocowe pyszności, które mogli później wspólnie degustować. Uczniowie klasy I i II w ramach zajęć rozwijających zainteresowania wykonali prace plastyczne i  techniczne – talerze zdrowia, które wyeksponowane zostały na korytarzu szkolnym. Dodatkową atrakcją była piramida zdrowia, którą wykonali uczniowie kl. VII. Podczas spotkania i prezentacji wykonanych przekąsek, uczniowie klas 0-III wysłuchali prezentacji zasad zdrowego stylu życia przedstawionej przez nauczyciela biologii p. Agnieszkę Mazur. Następnie przeprowadzono quizy i konkursy podczas których dzieci wykazywały się wiedzą i umiejętnościami tematycznymi. Ostatnim etapem tego wyjątkowego dnia były zawody sportowe. Nie brakowało emocji i radości. Na koniec każda klasa otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe.

          • Integracyjne zabawy sensoryczne „Wiosno już jesteś”

          • W dniu 21 marca 2024 r.  w grupie przedszkolnej ,, Sówki” odbyły się kreatywne, wiosenne zabawy sensoryczne. Celem przeprowadzonych zajęć w grupie było rozwijanie  u dzieci wielozmysłowego poznawania otaczającego świata za pomocą zmysłów. Poprzez ciekawe  pomoce sensoryczne i zabawy, dzieci mogły doświadczyć  przyjemnych wrażeń i bodźców. Zajęcia rozpoczęły się ,, Iskierką przyjaźni”. Następnie został przedszkolakom odczytany list od ,,Pani Wiosny” zawierający wskazówki na temat zostawionej w sali przedszkolnej ,,Wiosennej teczki z wiosennymi sensorami”. Chory Miś wzbudził dziecięcą ciekawość, zainteresowanie oraz uzyskał wzajemną akceptację wśród dzieci. Zabawy z pudełkami sensorycznymi rozbudziły u dzieci tolerancję wobec innych dzieci, które  inaczej rozwijają się i dostrzegają otaczający ich świat. Radosne chwile wrażeń czuciowych dostarczyły dzieciom ścieżki sensoryczne dotykowe o rożnej fakturze. Podczas trwania zajęć dzieci miały możliwość pracy w grupach układając wiosenne puzzle z obrazka. Zajęcia zakończyły krótkim filmem ,,Autyzm”. Dzieci otrzymały wiosenne symbole i nagrody za aktywność w wiosennych zabawach integracyjnych w przedszkolu.

          • Wycieczka do Sanoka – pożegnanie zimy na lodowisku

          • 20 marca 36 uczniów naszej szkoły wybrało się na wycieczkę do Sanoka.

            Na początku, zgodnie z planem, uczniowie zwiedzili miasto. Przeszli głównym deptakiem - ulicą 3 Maja, gdzie zatrzymali się przy ławeczce Dobrego Wojaka Szwejka. Zwiedzili także rynek sanocki z kościołem i klasztorem Franciszkanów oraz Zamek Królewski z czasów średniowiecza. Uczniowie podziwiali architekturę i malownicze widoki miasta z tarasu widokowego na dziedzińcu zamkowym. Następnie z sanockiego wzgórza zeszli stromymi schodami w tereny dolinne Sanu, podziwiając piękne zakola rzeki.

            W końcu nadszedł czas na utęskniony relaks - jazdę na łyżwach, na lodowisku Arena w Sanoku. Był to wspaniale spędzony czas, pełen aktywności ruchowej i dobrej zabawy. Uczniowie wrócili zadowoleni z „apetytem” na kolejny wyjazd.

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

            8  marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. I mimo że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki i dla małych i tych większych kobiet. Każda klasa świętowała na swój sposób. Chłopcy zachowywali się jak  dżentelmeni, swoim wychowawczyniom i koleżankom wręczyli kwiaty. Podczas apelu chłopcy z klasy II i III zaśpiewali takie szlagiery jak ,,Brunetki, blondynki..”, ,,Baby, ach te baby…”, ,,Umówiłem się z nią na dziewiątą” i zatańczyli ,,Taniec dżentelmenów”. Uczniowie klasy IV i V deklamowali wiersze, przypominali wszystkim paniom jakie są wspaniałe i niezastąpione.

            W ,,prawdziwą kobietę” wcieliła się uczennica klasy IV Nela Baran, która zaśpiewała piosenkę pt. ,,Kobiety, kobietki, babeczki” zaś Zosia Buczek, Nikola Gwizdała i Nikola Bak z klasy V w piosence J. Połomskiego ,,Bo z dziewczynami…” wskazywały na wyjątkowy charakter kobiet.  Za swoje wokalne kreacje otrzymali gromkie brawa a Alan Bąk z kl. II za swoje charyzmatyczne wykonanie piosenki ,,Baby, ach te baby” bisował. Na koniec przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Kacper Szczepek złożył życzenia wszystkim dziewczynom i kobietom naszej szkoły.

             

          • Warsztaty robienia palm wielkanocnych

          •    W poniedziałek 4 marca 2024r. w grupie” Sówek” i „Smerfów” gościliśmy przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Przysietnicy, ubranych w piękne ludowe stroje:

            p. Wandę Bąk – przewodniczącą KGW
            p. Irenę Sobota
            p. Wandę Gosztyła   
            p. Helenę Woźniak
            p. Krystynę Dereń

                 Panie z KGW przeprowadziły warsztaty robienia palm wielkanocnych. Oprócz dzieci i wychowawców uczestniczyła w nich także p. dyrektor Wiesława Szarek, rodzice oraz babcie naszych wychowanków.                                                                                           

                 Podczas wizyty panie z KGW pokazywały i pomagały dzieciom wykonać palmy wielkanocne z wcześniej przygotowanych kompozycji kwiatowych oraz przyniesionych przez dzieci palm, bazi, kłokoczki, bukszpanu itp. Panie pokrótce przybliżyły dzieciom tradycje robienia palm wielkanocnych.

                Na zakończenie w podziękowaniu za wizytę, mile spędzony czas, krzewienie kultury ludowej i rękodzieła oraz podtrzymywanie tradycji wielkanocnych przedszkolaki wraz z p. dyrektor i wychowawczyniami złożyły życzenia i wręczyły przygotowaną niespodziankę.

          • Rekolekcje szkolne

          • W dniach 6 i 7 marca 2024 roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje szkolne, które prowadzone były przez siostry zakonne ze Strachociny. Zgodnie z planem rekolekcji rozpoczęto je od zawiązania wspólnoty rekolekcyjnej i wprowadzenia figury Matki Bożej Niepokalanej. Kolejnym punktem rekolekcji były nauki rekolekcyjne dla klas młodszych i starszych. Bardzo ważnym elementem pierwszego dnia rekolekcji w szkole było Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W drugim dniu rekolekcje rozpoczęto od podsumowania projektu o Błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej, a także rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Następnie uczniowie uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych w grupach. Podsumowaniem i zarazem ostatnim punktem rekolekcji szkolnych było przeniesienie figurki Matki Bożej Niepokalanej do Kaplicy. Uczniowie oddali się Matce Bożej Niepokalanej, ofiarując i składając dla Niej w darze przygotowane przez siebie serca. Rekolekcje zakończyły się Mszą Świętą, w której uczestniczyła cała wspólnota rekolekcyjna naszej szkoły. Nad całością rekolekcji czuwał ksiądz Bartłomiej, nasz szkolny katecheta.

          • „Rodzina Ulmów – świadkowie miłości bliźniego”

          • 7 marca w naszej szkole miało miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego Rodzina Ulmów – świadkowie miłości bliźniego.

            W ramach tego przedsięwzięcia wykonano wiele działań, których celem była popularyzacja wiedzy na temat rodziny Ulmów, ich męczeńskiej śmierci i procesu beatyfikacyjnego.

            W październiku przygotowaną gazetkę, następnie przez kolejne miesiące uczniowie zapoznawali się z życiem rodziny Ulmów, wykonywali prezentacje multimedialne i foldery. Ponadto zorganizowano konkurs wiedzy o rodzinie Ulmów i konkurs plastyczny.

            W dniu podsumowującym projekt uczniowie zaprezentowali część artystyczną, w której przypomnieli historię życia rodziny Ulmów. Następnie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów. Oto wyniki:

            Konkurs wiedzy o rodzinie Ulmów:

            I miejsce – Nela Baran

            II miejsce – Marcelina Szczepek

            III miejsce – Marcin Boroń

            Konkurs plastyczny Serce pełne miłości:

            I miejsce – Sandra Kwaśniok

            II miejsce – Klaudia Rzepka

                                Marcin Boroń

            III miejsce – Aleksandra Olejko

            Wyróżnienie – Onelia Lityńska

                     Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowali w realizację tego projektu.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Pawła Komborskiego w Przysietnicy
      • 134349410 Telefony wewnętrzne: sekretariat: 31 pokój nauczycieli: 35 świetlica: 34 portiernia: 32 pedagog: 22
      • Przysietnica 514 36-200 Brzozów 36-200 Brzozów Poland
    • Logowanie